wibiya widget

Νέα Marmaga!

Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2013

Μπάσκετ: Αργοναύτης – Άργος Ορεστικό

Έβδομη σερί νίκη για την αρμάδα του Γιάννη Δημητριάδη που πέρασε και μέσα από το κλειστό της Καλαμαριάς κερδίζοντας τον πρωτοπόρο Αργοναύτη. Το παιχνίδι ήτανε ντέρμπυ σε όλη την διάρκεια του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το Άργος… μπήκε καλύτερα και με τους συνήθεις υπόπτους Ψάλτου και Κόττα να κάνουν ότι θέλουν κάτω από τα καλάθια προηγήθηκε με 13-20
αρχές δευτέρου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο του αγώνα οι παίχτες του Αργοναύτη αφυπνίστηκαν και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Παναγιωτίδη ο οποίος σκόραρε και 3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο αλλά και παίζοντας πιεστική άμυνα κλείσανε το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-31.
Στην επανάληψη δράση ανέλαβε ο Κοσμάς Πανταζής ο οποίος οργάνωσε με μαεστρία την ομάδα και με έξι δικούς του αναπάντητους πόντους και τρείς ακόμα του Ψάλτου το Άργος προηγήθηκε με 38-39. Με τον Παντελίδη να παίζει καταπληκτική άμυνα πάνω στον πρώτο σκόρερ του Αργοναύτη Ζώτο το Άργος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 51-53.
Ίδια εικόνα του μάτς και στην τέταρτη περίοδο μέχρι και το 37΄. Σε εκείνο το σημείο ο Πανταζής ευστόχησε σε τρίποντο και με 2 ασσίστ στον Ψάλτου έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Άργους Ορεστικού. Τέλος με δύο δικές του βολές γράφτηκε το τελικό 66-72.
Η κόρνα της γραμματείας βρήκε τους παίχτες του Γιάννη Δημητριάδη να πανηγυρίζουν μαζί με την διοίκηση αλλά και να φεύγουν καταχειροκροτούμενη από τους 200 και πλέον φιλάθλους του Αργοναύτη.
Την ερχόμενη Κυριακή στις 18:00 στο κλειστό γήπεδο του Άργους ακολουθεί ένα ακόμα μεγάλο ντέρμπυ με την ομάδα του Φοίνικα Λάρισας.
Ο πλέον φορμαρισμένος παίχτης Κοσμάς Πανταζής παίρνει τον τίτλο του καλύτερου παίχτη του αγώνα. Με 14 πόντους και 14 ΑΣΣΙΣΤ!!!! Ήταν ο παίχτης ορχήστρα για το Άργος Ορεστικό.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ – ΆΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 66-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 38-31, 51-53, 66-72
Διαιτητές: Τσουμαχίδης – Ζαχαρής
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης):Παπαδόπουλος Αβρ. 10 (2), Καλπαξίδης 12, Πετρίδης 4, Κωνσταντινίδης, Ζώτος 13 (1), Κυρατζής-, Βογιατζής 3 (1), Τροφίδης, Βορνίτης 2, Κόκουρας 2. Παναγιωτίδης 20 (2) Παρασκευόπουλος.
ΆΡΓΟΣ ΟΡ. (Δημητριάδης): Ζυγούρας 5(1), Πανταζής 14 (1) , Πουλιώνης, Μιχαηλίδης 10 (1), Χριστόπουλος, Κόττας 18 (1), Βογιατζής 5, Παντελίδης, Τζαγκαρούλης, Ψάλτου 20.