wibiya widget

Νέα Marmaga!

Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

Ήττα για τις γυναίκες του Ίκαρου Έδεσσας

Μία στροφή πριν πέσει η αυλαία της τελικής φάσης του πρωταθλήματος γυναικών της ΕΣΠΕΜ, ο Ίκαρος Έδεσσας γνώρισε την ήττα από τον Πιερικό με 1-3 σετ. Οι θεατές που παραβρέθηκαν στο ΔΑΚ Έδεσσας το Σάββατο ( 3/5/2014 ), παρακολούθησαν έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα με πολλές συγκινήσεις, ανατροπές στο σκορ και … αρκετή γκρίνια στο τέλος.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος ήταν απόλυτα μοιρασμένο ( κάθε ομάδα «είχε» από 2 σετ ), οπότε ο Ίκαρος μπορεί να θεωρηθεί αδικημένος τόσο από το αποτέλεσμα και την έκτασή του, όσο και από τον τρόπο που αυτό διαμορφώθηκε στο τέλος… Να σημειωθεί ότι η διεξαγωγή του αγώνα έγινε σε άριστο κλίμα στο τερέν και στην κερκίδα ( μοναδική παραφωνία οι διαιτητές ) και ότι η ομάδα του Πιερικού ( αήττητη στα μπαράζ ) απέδειξε ότι άξια πέτυχε την άνοδο στην Α2 κατηγορία του βόλλεϋ γυναικών.

Στο 1o σετ οι Εδεσσαίες ξεκίνησαν με πολύ διάθεση και ενθουσιασμό και έτσι προηγήθηκαν με 7-3. Σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενες ανεβάζοντας την απόδοσή τους πλησίασαν, ισοφάρισαν ( 15-14 και 19-19 ), και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπυ. Το σετ τελικά το κέρδισαν δίκαια τα κορίτσια του Ικάρου με 25-23 γιατί φάνηκαν καλύτερες στη διάρκειά του και πιο ψύχραιμες στο τέλος του. Στο 2ο σετ όμως τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, παρά το καλό τους ξεκίνημα με 5-3, έδωσε το δικαίωμα στον Πιερικό να ξεφύγει στο σκορ με 5-6 πόντους διαφορά και να την διατηρήσει μέχρι το τέλος του σετ. Με ανεβασμένη την ψυχολογία οι αθλήτριες της Κατερίνης στο 3ο σετ με καλή υποδοχή και δύσκολο σέρβις ξέφυγαν στο σκορ από την αρχή με 4-10 και στη συνέχεια με 7-15 και 8-17. Στο σημείο αυτό και ενώ φαινόταν ότι το σετ είχε κριθεί, είχαμε την αντίδραση από τα κορίτσια της Έδεσσας που «ζωήρεψαν», πίεσαν στο σέρβις, κυνήγησαν όλες τις φάσεις οπότε πλησίασαν στο σκορ 17-20, χωρίς όμως να καταφέρουν την ανατροπή ( 21-25 ). Στο 4ο σετ έμοιαζε ότι μία … άλλη ομάδα μπήκε στο γήπεδο! Ο Ίκαρος βελτίωσε κατακόρυφα την απόδοσή του σε όλους τους τομείς, ήταν κυρίαρχος και είχε σαφές προβάδισμα στο σκορ 7-2, 11-2, 16-10. Κάπου εκεί από τη μια πλευρά η επιπολαιότητα των αθλητριών και από την άλλη κάποια «περίεργα» σφυρίγματα, δημιούργησαν εκνευρισμό στην ομάδα, με συνέπεια να γυρίσει το παιχνίδι και το σκορ να γίνει 18-18 και 18-19 ( με κόκκινη κάρτα! ). Παρά το γεγονός ότι οι Εδεσσαίες πείσμωσαν οπότε κατάφεραν να περάσουν πάλι μπροστά στο σκορ με 21-19, δεν μπόρεσαν τελικά να κατακτήσουν το σετ ( που βάσει απόδοσης σίγουρα δικαιούνταν ) και να οδηγήσουν τον αγώνα στο τάι-μπρέικ. Ο σημαντικότερος λόγος ήταν ότι δεν έμειναν ανεπηρέαστες από τις διαιτητικές αποφάσεις και η νευρικότητα δεν τις επέτρεψε ÂÂÂ να εκμεταλλευτούν ούτε το πλεονέκτημα που είχαν στο 24-23 και στο 25-24. Με σκορ 27-29 κρίθηκε το σετ και ολοκληρώθηκε ο αγώνας, με τα σφυρίγματα των διαιτητών σε καίρια σημεία ( ειδικά του τελευταίου σετ ) να καθορίζουν στην ουσία τον τελικό νικητή…

Σε έναν ήρεμο αγώνα, χωρίς προβλήματα και χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον (η άνοδος για τον Πιερικό είχε κριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική), στο τέλος οι 2 διαιτητές … κατάφεραν να έχουν ( ηθελημένα ή όχι ) δυστυχώς πρωταγωνιστικό ρόλο. Σε κάθε περίπτωση είναι κρίμα να μην είναι στο επίκεντρο οι αθλήτριες, οι ομάδες και γενικά τα καθαρά αγωνιστικά θέματα…

ΙΚΑΡΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ  3-0 ( 25-23, 18-25, 21-25, 27-29 )

Η σύνθεση της ομάδας (Ρέτζιου Ευτυχία-Σημάδης Γιάννης)  Θεοδώρου Αφροδίτη- Παπαδοπούλου Φωτεινή- Μαρινίδου Όλγα – Κίτσου Ελένη -Λίτσα Μαρέλντα- Μαλιούφα Αντιγόνη– Κάγγα Ευαγγελία - Καρούση Μαρία- Μιμιλίδου Γεωργία– Αργυρίου Ειρήνη- Γκοτζαμάνη Αλίκη